Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro všechny, kteří chtějí začít hrát Minecraft, ale nevědí jak

 

Pro všechny, kteří chtějí začít hrát Minecraft, ale nevědí jak.

 

Trocha faktů
Minecraft je sandboxová hra naprogramovaná v Javě a vyvíjená Markusem Perssonem (nick Notch).
A o čem že vlastně Minecraft je?
V Minecraftu se ocitnete v roli opuštěného chlapíka, který se ocitnul v pustém světě z kostiček. Grafiky se nelekejte, jedná se o retro grafiku a i přesto, že se jeví jako primitivní a nenáročná, opak je pravdou. Při hraní Minecraftu se váš počítač opravdu zapotí.
V roli tohoto chlapíka (říkejme mu Steve), si budete muset z toho, co vám příroda nabídne, vytvořit základní nástroje a postavit obydlí, která vás ochrání. Nejste v tomto hranatém světě totiž úplně sami. Když zapadne Slunce a na obloze se objeví první hvězdy, nastává teror. Ze svých podzemních úkrytů totiž vylézají příšery, se kterými si není radno zahrávat. Právě proto si budete muset vytvořit úkryt, ve kterém noc přečkáte. Pokud máte dost odvahy, můžete si vyrobit například meč či luk a zbroj a vydat se do nočních krajin, kde si můžete vybojovat i nějaké poklady.

Jak jsem již říkal, celý náhodně generovaný svět Minecraftu je tvořen z kostiček, velkých 1x1x1m. Téměř všechny se dají rozbít a přemístit, což vám otevírá neuvěřitelné možnosti, jak prosadit svou kreativitu. Ovšem, to není všechno. Aby hra nebyla nudná, existuje ve hře tzv. craftovací systém, kde si z určitých předmětů můžete vyrobit předměty nové a ulehčit si práci. Vše závisí na vaši fantazii.
 


Jak začít hrát?
Nyní se nacházíte na jednom z Minecraft serverů v česku, který vám umožní tvořit svět s ostatními hráči! A co tedy potřebujete, abyste se mohli konečně pustit do hry?

  • Stáhněte si Minecraft, samotný spouštěč má něco přes 600kb a postará se o vše, co ke hraní Minecraftu budete potřebovat, stáhne vám všechny potřebné soubory a spustí hru samotnou. Minecraft si můžete stáhnout odtud.
  • Spusťte hru. To, co uvidíte, je základní rozhraní spoušťeče. Jelikož hrajete Minecraft poprvé, nemáte ještě samotnou hru staženou v počítači. Proto pouze napište do kolonky Username přezdívku, pod kterou budete chtít ve hře hrát a klikněte na Enter Game. Pokud později bude vydána nová verze Minecraftu, aktualizaci jednoduše provedete tak, že před kliknutím na Enter Game zaškrtnete políčko Force Update. Po chvíli vám naběhne menu hry.
  • Připojte se na server! Určitě je lepší začít hrát Minecraft online a s jinými hráči, jelikož takto získáte zkušenosti mnohem rychleji. Navíc, není problém se ve hře někoho zeptat.

 

 


 

Toto je hlavní menu hry. Hrát můžete začít ihned, ovšem doporučuji nejprve navštívit kolonku Options, kde si nastavíte vše potřebné a dovíte se, jak hru ovládat.

Po kliknutí na Options se vám objeví možnost změnit hlasitost hry a hudby, nějaká drobná nastavení myši a také obtížnost hry (Difficulty), která ovlivňuje, jak moc jsou příšery silné a odolné. Pokud nastavíte tuto možnost na Peaceful, budou se vám ve hře automaticky doplňovat životy a příšery zmizí. Obtížnost se dá během hry měnit, ale má vliv pouze na hru jednoho hráče (singleplayer).

Klikněte na Video settings. Pokud chcete ve hře dosahovat nejvyššího výkonu (doporučuji), nastavte si:
Graphics: Fast
Limit framerate: ON
Render distance: Normal
3D Anaglyph: OFF
Smooth lighting: OFF
Advanced OPENGL: OFF


Vše ostatní je na vás. Klikněte na Done a poté na Controls. Zde si můžete změnit ovládání hry. Done, Done a můžete začít hrát! Klikněte na Multiplayer a zadejte IP adresu serveru (78.108.105.143). Connect a jste ve hře!


 

Poprvé ve hře
Objevíte se na spawnu. Spawn je místo, kde se objevíte, když zemřete. Na Spawnu se nedají ničit bloky. Pokud jste si to nezměnili, pomoci písmene T se zapíná chat. Pokud budete mít s něčím problém, zeptejte se hráčů. Na nic nečekejte a vydejte se ze spawnu!
Jakmile opustíte spawn, nelekejte se. Objevíte se ve městě, no, spíše v jeho ruinách, které z města udělali zlomyslní hráči. Radši neztrácejte moc času a vydejte se jedním směrem, který si vyberete. Váš první úkol je: Najít dřevo!

 

 Ve hře musíte přemýšlet, vše je postaveno na základech reálného světa. Kde najdete dřevo? Správně! Na stromech. Ovšem, najít strom, je opravdu těžký úkol. Všude holt už někdo byl a něco postavil, proto musíte jít na okraj města, kde najdete téměř nedotčenou přírodu. Během svého putování si dávejte pozor, abyste někam nespadli! Na obrázku můžete vidět dole nějaké čtverečky, to je inventář rychlého přístupu. Pomoci čísel 0-9 si můžete v tomto inventáři vybírat věci, které použijete. Nad tímto miniinventářem najdete nějaká srdíčka. Ta reprezentují váš stav zdraví. Pokud vám žádná nezbydou, zemřete a objevíte se na spawnu.

Po nějaké chvíli byste měli dojít do přírody, kde můžete najít buďto klasický normální strom (když máte štěstí) anebo „létající strom“. Jedná se o strom, který je téměř bez kmene, ale jelikož byl moc vysoký, kmen dotyčný hráč nedosekal a strom tak nezvadl.

 

 


Dřevo potřebujete. Bez něj nemůžete nijak rozumně hru rozehrát. Ovšem, jak se k němu dostat? Je to jednoduché! Vyhrabete rukama hlínu a dáte si jí pod nohy! Pak na ni vylezete a kmen posekáte!

Prvně vykopejte pár bloků hlíny. Je to rychlé. Posbírejte ji. Všimněte si, že se vám jednotlivé bloky hlíny uložily do rychlého inventáře.

 


 

Pomoci čísla 1 tyto bloky vyberte a postavte jeden pod strom.
Na tento blok vyskočte a skákejte. Jakmile zrovna skáčete a jste ve vzduchu, podložte se dalším a dalším blokem! Po takovémto postavení hlíny na sebe byste měli dosáhnout kmene, který rukama posekejte.

 

 


Opakujte, dokud nedosáhnete alespoň 3 kmenů.
Pokud vám z listí vypadne sazenička, je slušnost sazeničku položit do hlíny, aby zde vyrostl strom. Ostatní hráči pak budou moci strom posekat a získat dřevo a zasadit další sazeničky. Jak vidíte, stromy ve městě jednoduše nejsou, nikdo sazeničky nesází. Proto se pokuste tuto situaci změnit!

 

 


Jakmile vykopete nějaké to dříví, je potřeba jej opracovat do prken (planků), ze kterých pak můžete dále vyrábět! Našim novým cílem je, vyrobit si krumpáč a vykopat nějaké kameny. Z nich si pak vyrobíme pec, na které si opečeme maso a tím se vyléčíme.
Otevřete inventář (zkuste písmeny E nebo I) a vložte do craftovacích políček dřevo, jako na obrázku. Přeměňte takto všechno dřevo na planky. Nyní si z těchto planků vyrobte craftovací stůl, který vám rozšíří craftovací plochu a umožní vyrobit daleko více věcí (více kombinací).

 

 

 

 


 

Craftovací krabici vložte do inventáře rychlého přístupu a zavřete inventář (Esc). Nyní craftovací krabici vyberte a položte. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Jak vidíte, máte nyní více prostoru na tvoření nových předmětů.
Musíme vyrobit krumpáč, ten se skládá z rukojeti a násady. První vyrobíme rukojeti tak, že dáme 2 planky nad sebe.
Vyrobili jsme rukojeti, ale ještě nám zbývá násada. Ta může být z různého materiálu, nejen ze dřeva. Můžeme ji vyrobit například ze železa, kamene nebo třeba diamantů. My máme dřevo, takže vyrobíme dřevěný krumpáč (viz. Obrázek). Dřevěný krumpáč je nejslabší (nejdéle ničí bloky a rychle se ničí), ovšem k našemu úkolu vykopat kameny poslouží dobře.

 

 


Vyrobte tedy dřevěný krumpáč jako na obrázku. Pokud byste kameny ničili rukama, nejen že by vám to trvalo hrozně dlouho, ale dokonce by se kámen zničil a nedostali byste ho. Tak samo například pokud chcete kopat diamanty, dřevěným krumpáčem se vám to nepovede, musíte mít alespoň železný nebo lepší. Uvědomte si taky, že krumpáč vám nepomůže kopat rychleji například hlínu nebo písek, jen si ten krumpáč opotřebujete. Proto raději kopejte hlínu rukama, dokud si nevyrobíte lopatu.
Krumpáč máme, nyní se pustíme do hledání kamene. Ten je trochu hlouběji v zemi – pod hlínou. Proto, vykopejte hlínu pod vašima nohama (nebo písek, pokud jste na pláži) a brzy objevíte kámen, který vykopejte. Na pec potřebujete 8 kousků. Pak se vraťte ke craftovací krabici.

 

 


 

 

Z kamene vytvořte pec, jako na obrázku. Poté ji postavte. Abyste něco upekli, potřebujete nějaký zdroj tepla, může to být dřevo nebo uhlí. Uhlí můžete v zemi vykopat anebo můžete vyrobit dřevěné uhlí, a to tak, že NEOPRACOVANÉ dřevo v peci zapálíte. Uhlí hoří daleko déle, než dřevo. Neopracované dřevo a planky hoří stejně dlouho.

 

 


Pec i zdroj tepla máte. Nyní najděte prasata a ty zabijte (klikejte na ně levým tlačítkem myši). Z každého prasete můžete (ale nemusíte) dostat 1 nebo 2 kousky masa. Ty poté opečte a snězte (doplní vám 4 srdíčka).

 


 

Gratuluji! Naučili jste se základy Minecraftu!


 

Dodatek
Vše o hře (recepty, bloky, atd…) najdete na minepedii. Ta je v angličtině, ovšem recepty z obrázku se dají snadno pochopit.
Nutno ještě podotknout, že tento server je pouze testovací (jmenuje se R2). Tým tohoto serveru již nějakou dobu usilovně pracuje na vývoji hlavního serveru (R1), který bude obsahovat funkce jako například ochrana vašeho majetku.

I v multiplayeru se samozřejmě objevují večer příšery, proto si nezapomeňte postavit úkryt, třeba z kamene, hlíny, nebo dřeva (dřevo hoří, může ho zapálit blesk nebo zlomyslný hráč!).
Můžete si tak vytvořit třeba celé království! Je to jen na vás.

 

 


Nakonec ještě speciální klávesy, které se vám budou ve hře jistě hodit.
F1 – schová rychlý inventář, ruku, životy, prostě jakýkoliv HUD.
F2 – uloží obrázek (screenshot) do adresáře minecraftu.
F3 – zobrazí souřadnice, lagometer a další informace.
F5 – přepíná mezi pohledem 1. a 3. osoby.
F8 – zapne nebo vypne plynulé pohybování kamery
F10 – zobrazí kurzor myši a pozastaví hru
F11 – režim plné obrazovky (bez zobrazené lišty windows)

Mnoho úspěchů ve hře a mnoho krásných staveb vám přeje celý Minecraft server tým!
Autor článku: lekiller